Reclamă

Naționala de fotbal U21 a României a obținut o victorie impresionantă împotriva echipei similare din Muntenegru, cu un scor de 6-2, în cadrul preliminariilor pentru EURO U21 2025. Această victorie a permis echipei antrenate de Daniel Pancu să urce pe primul loc în grupa de calificare, oferindu-le șanse crescute de a accede la turneul final.

Meciul a început în forță pentru „tricolorii” lui Pancu, Louis Munteanu deschizând scorul încă din minutul 16. Totuși, avantajul nu a durat mult, deoarece muntenegrenii au egalat prin Janjic în minutul 21, în urma unui corner executat cu precizie.

România a preluat din nou conducerea prin același Louis Munteanu, care a reușit să înscrie al doilea său gol în minutul 27, stabilind astfel scorul primei reprize.

A doua parte a jocului a fost dominată de tinerii români, Munteanu completând un hat-trick spectaculos. Rareș Ilie, Octavian Popescu și Mihnea Rădulescu au contribuit, de asemenea, la victoria răsunătoare prin golurile marcate, consolidând încrederea echipei în drumul lor spre EURO 2025.

Victoria convingătoare cu scorul de 6-2 plasează naționala U21 a României în fruntea grupei de calificare, fiind o performanță care subliniază potențialul tinerilor jucători români. Această evoluție promițătoare este un semnal pozitiv pentru viitorul fotbalului românesc la nivel de tineret.