Reclamă

Selecționata Ucrainei a învins formația Slovaciei cu scorul de 2-1 (0-1), vineri, pe Dusseldorf Arena, în Grupa E a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

Slovacii au avut prima ocazie în minutul 10, când șutul lui Haraslin a fost blocat de portarul ucrainean Trubin. Același Trubin a intervenit imediat și la ocazia lui Schranz, însă acesta din urmă a deschis scorul în minutul 17, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Haraslin.

Portarul Pekarik a păstrat apoi avantajul de pe tabelă, având două intervenții la Dovbyk (min. 28) și Mudryk (min. 29), iar la pauză scorul a fost 1-0 pentru Slovacia.

Ucraina a egalat în minutul 54, prin golul lui Shaparenko, din pasa lui Zinchenko. Mudryk a trimis în bară în minutul 74.

Între timp, fundașul slovac David Hancko s-a accidentat fără a fi lovit de cineva în minutul 60 și a fost înlocuit.

Echipa lui Rebrov a preluat conducerea în minutul 80. Shaparenko a trimis o pasă lungă către Yaremchuk, care a intrat în careu și a plasat balonul pe lângă portarul Dubravka.

Slovacii au încercat să revină, dar nu au reușit să marcheze și meciul s-a încheiat cu victoria Ucrainei, scor 2-1.

În Grupa E, conduce România cu 3 puncte, urmată de Ucraina, tot cu 3 puncte, Slovacia, și ea cu 3 puncte. Belgienii ocupă ultima poziție, fără puncte.

Formații:
Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko (Obert 67) – Kucka, Lobotka, Duda (Bens 60) – Schranz (Sauer 86), Bozenik (Strelec 60), Haraslin (Suslov 67). Selecționer: Francesco Calzona.
Ucraina: Trubin – Tymchyk, Zabarnyi, Matviyenko, Zinchenko – Shaparenko (Talovierov 90+2), Brazhko (Sydorchuk 85), Sudakov – Yarmolenko (Zubkov 67), Dovbyk (Yaremchuk 67), Mudryk (Malinovskyi 85). Selecționer: Serghei Rebrov.

Cartonașe galbene: Yaremchuk 84.

Arbitri: Michael Oliver – Stuart Burt, Dan Cook (toți din Anglia) – Serdar Gozubuyuk (Țările de Jos).