Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (1-0), marți seară, pe Leipzig Stadium.

Turcia a deschis scorul în secunda 57, Merih Demiral reușind cel mai rapid gol al fazelor eliminatorii din turneele finale ale Campionatului European. Tot Demiral a fost aproape de majorarea scorului, în minutul 24, când a șutat peste poartă, iar în minutul 59 același jucător a făcut 2-0, dintr-un corner executat de Arda Guler.

Austriecii au revenit în meci cu al treilea gol marcat după un corner în acest meci. Stefan Posch a centrat și Michael Gregoritsch a redus din diferență. Ușor, ușor, turcii au făcut pasul înapoi, iar austriecii au căutat golul egalizator, pe care nu au reușit să îl găsească. Portarul turc, Mert Gunok, a salvat incredibil la ultima fază a meciului și, pe o ploaie torențială, Turcia lui Montella s-a impus cu 2-1, urmând să joace în sferturi împotriva naționalei Olandei.

Componența echipelor:

AUSTRIA: Pentz – Posch, Danso, Lienhart (Wober 64), Mwene (Prass 46) – Seiwald, Sabitzer – Laimer (Grillitsch 64), Baumgartner, Schmid (Gregoritsch 46) – Arnautovic. Selecționer: Ralf Rangnick

TURCIA: Mert Gunok – Muldur, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Yuksek (Ozcan 58), Ayhan – Yilmaz, Kokcu (Irfan Can Kahveci 83), Yildiz (Akturkoglu 78) – Arda Guler (Okay Yokuşlu 78). Selecționer: Vincenzo Montella

Cartonașe galbene: Schmid 38, Lienhart 52 / Kokcu 11, Yuksek 42

Arbitri: Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia)

• Sâmbătă, 29 iunie: meciul 38 Elveția – Italia 2-0 și meciul 37 Germania – Danemarca 2-0
  • Duminică, 30 iunie: meciul 40 Anglia – Slovacia 2-1 și meciul 39 Spania – Georgia 4-1
  • Luni, 1 iulie: meciul 42 Franța – Belgia 1-0 și meciul 41 Portugalia – Slovenia 3-0 după loviturile de departajare (0-0 la finalul a 120 de minute de joc)
  • Marți, 2 iulie: meciul 43 România – Olanda 0-3 și meciul 44 Austria – Turcia 1-2