Preşedintele Donald Trump a declarat joi că s-au furat miliarde de dolari de la Agenţia Statelor Unite pentru Dezvoltare Internaţională (USAID), acuzație făcută fără a oferi dovezi concrete, conform unei știri difuzate de Reuters și preluate de Agerpres. Trump a postat pe rețeaua sa de socializare, Truth Social: „Se pare că la USAID şi la alte agenţii s-au furat miliarde de dolari, din care mare parte s-au dus la presa de fake news ca «răsplată» pentru crearea de articole favorabile despre democraţi”.
Acuzând presa, Trump a subliniat că ziarul Politico a primit o parte din „miliardele de dolari furate”, menționând o sumă de opt milioane de dolari. „Ar putea fi cel mai mare scandal dintre toate, poate cel mai mare din istorie. Democraţii nu pot scăpa de asta. E prea mare şi prea murdar”, a notat Trump în mesajul său.
În contextul acestor acuzații, sediul USAID din Washington a fost închis, iar activităţile agenţiei au fost suspendate luni. Miliardarul Elon Musk, însărcinat cu reforma și eficientizarea statului, a anunțat că Trump a luat decizia de a desființa agenția. USAID este o agenție independentă, fondată în 1963, care se afla în fruntea cooperării internaționale și umanitare a Statelor Unite, având un buget de 50 de miliarde de dolari și aproape 10.000 de angajați în 2023.
Tot luni, secretarul de stat Marco Rubio a anunțat din El Salvador că a fost desemnat să conducă temporar USAID, în încercarea de a gestiona situația actuală. De-a lungul timpului, USAID a fost implicată în diferite proiecte internaționale, unele fiind acuzate de destabilizarea guvernelor, conform EFE.