Reclamă

Fostul internațional german Toni Kroos s-a declarat nemulțumit de faptul că UEFA a avut nevoie de aproape trei luni pentru a recunoaște hențul comis de Marc Cucurella în sfertul de finală al Euro 2024, meci în care Germania a pierdut în fața Spaniei cu scorul de 1-2, pe 5 iulie.

Kroos a afirmat luni: „Le-a luat trei luni să-și dea seama că a fost un henț pe care aproape toată lumea a putut să îl vadă într-o secundă„. Jucătorul, care s-a retras după acest Campionat European, a adăugat ironic: „Asta mă liniștește foarte mult (râde). Pot să mă numesc acum campion european pentru că au confirmat-o oficial? Nu prea cred”.

Comisia de Arbitri UEFA a confirmat că arbitrul englez Anthony Taylor a comis o eroare neacordând penalti la hențul lui Marc Cucurella din timpul prelungirilor meciului Spania – Germania. În minutul 106 al partidei, jucătorul german Musiala a șutat la poarta Spaniei, iar Marc Cucurella a oprit mingea cu mâna stângă. Chiar dacă hențul a fost evident, arbitrul Taylor a considerat că jucătorul de la Chelsea nu a avut intenția de a lovi mingea cu mâna, deoarece și-o retrăgea către spate. Faza nu a fost analizată de sistemul VAR, nereușindu-se dictarea de henț și penalti.

Meciul s-a încheiat cu victoria Spaniei, care a câștigat cu 2-1 grație unui gol marcat de Mikel Merino în minutul 119. Această victorie a asigurat calificarea Spaniei în semifinale, echipă care ulterior a câștigat titlul european, învingând Anglia în finală cu același scor de 2-1.