Steve Bannon, ideologul american al extremei drepte și fost consilier al lui Donald Trump, a fost condamnat la trei ani de libertate condiționată după ce a pledat vinovat la New York într-un dosar de deturnare de fonduri, în valoare de 15 milioane de dolari. În acest dosar a fost inculpat în septembrie 2022 pentru încercarea de a strânge fonduri în vederea construirii unui zid împotriva migranților între Statele Unite și Mexic.
Prezent la tribunal, Bannon a pledat vinovat pentru fraudă, ceea ce a determinat procurorii din Manhattan să renunțe la mai multe capete de acuzare. Dosarul vizează site-ul „We build the wall” („Noi construim zidul”), lansat în 2019, despre care procurorii susțin că a fost coordonat de Bannon pentru a colecta fonduri de la persoane particulare. Scopul declarat al site-ului era finanțarea construirii unui zid la frontiera cu Mexicul, proiect ce reprezenta o promisiune veche de campanie a lui Donald Trump.
Acuzat inițial de justiția federală, Bannon a beneficiat de o grațiere din partea lui Trump chiar înainte ca acesta să părăsească Casa Albă în ianuarie 2021. Cu toate acestea, figura influentă a extremei drepte a Statele Unite a continuat să fie implicată în controverse. El a fost condamnat anterior în octombrie 2022 la patru luni de închisoare deoarece a refuzat să coopereze în ancheta privind luarea cu asalt a Capitoliului din 6 ianuarie 2021.
În ciuda acestei condamnări, Steve Bannon și-a ispășit pedeapsa și a fost eliberat în octombrie 2024, exact în perioada în care se desfășura campania electorală pentru alegerea noului președinte al Statelor Unite. Până în prezent, Bannon a rămas o voce notabilă în rândul celor care contestă victoria lui Joe Biden în alegerile prezidențiale din 2020, susținând teorii fără fundament cu privire la fraude electorale.