Echipa naţională a Spaniei a învins sâmbătă, la Berlin, cu scorul de 3-0, echipa naţională a Croaţiei, într-un meci din cadrul grupei B a turneului final Euro 2024. Meciul s-a disputat pe Olympiastadion, unde Alvaro Morata a deschis scorul în minutul 29 din pasa lui Fabian Ruiz. Doar trei minute mai târziu, Fabian Ruiz a marcat și el, după o pasă de la Pedri.

Scorul final a fost stabilit la ultima fază a primei reprize, când Lamine Yamal, la doar 16 ani şi 338 de zile, a centrat iar Dani Carvajal a marcat, transformându-l pe Yamal în cel mai tânăr jucător care a evoluat într-un turneu final de Euro.

În minutul 78, Unai Simon a comis o eroare gravă, iar arbitrul Michael Oliver a acordat penalti pentru croaţi, la faultul lui Rodri asupra lui Petkovic. Petkovic a executat lovitura de pedeapsă, Unai Simon a respins, mingea a ajuns la Perisic care a trimis din nou în faţa porţii și Petkovic a înscris. Totuși, lovitura nu a fost validată de VAR deoarece Perisic intrase în careul spaniol înainte ca Petkovic să execute penaltiul.

Echipa Spaniei, antrenată de Luis de la Fuente, a fost formată din Simon – D. Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella – Pedri (Dani Olmo 59), Rodri (Zubimendi 87), Fabian Ruiz – Yamal (Ferran Torres 86), Alvaro Morata (Oyarzabal 67), Nico Williams (Merino 68).

Echipa Croației, antrenată de Zlatko Dalic, a avut în teren următoarea formație: Livakovic – Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol – Modric (Pasalic 65), Brozovic, Kovacic (Sucic 65) – Majer, Budimir (Perisic 56), Kramaric (Petkovic 72).

Cartonașe galbene: Rodri 78

Arbitrajul a fost asigurat de Michael Oliver, asistat de Stuart Burt și Dan Cook, cu Anthony Taylor ca al patrulea oficial, toți din Anglia.