Reclamă

Selecţionata Spaniei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Italia, campioana en titre, cu scorul de 1-0, joi seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen, în Grupa B.

La Gelsenkirchen, prima ocazie a aparţinut Spaniei: capul lui Pedri a fost respins de Donnarumma chiar în minutul al doilea. Spania a controlat jocul şi Nico Williams nu a reuşit să găsească poarta în minutul 10, iar Donnarumma a intervenit şi la şutul lui Fabian Ruiz din minutul 23. Ibericii au dominat prima parte, dar la pauză s-a intrat cu scor alb.

Scorul a fost deschis de spanioli în minutul 50, când Ricardo Calafiori a înscris în proprie poartă. Spania a mai ratat o ocazie mare în minutul 70, atunci când Nico Williams a lovit bara cu un şut superb. Italia nu a reuşit să pună în pericol poarta lui Unai Simon, iar Donnarumma a intervenit de două ori în faţa lui Ayoze Perez în prelungiri.

Meciul s-a încheiat cu victoria Spaniei, care va ataca ultimul meci din grupă, cu Albania, fără Rodri, suspendat după primirea a două cartonaşe galbene. În clasamentul grupei B, Spania este prima, cu 6 puncte, urmată de Italia, cu 3 puncte, şi de Albania şi Croaţia, cu câte un punct.

Echipele aliniate au fost:
SPANIA: Unai Simon – Dani Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Pedri (Alex Baena 71), Rodri, Fabian Ruiz (Merino 90+4) – Yamal (Ferran Torres 71), Alvaro Morata (Oyarzabal 78), Nico Williams (Ayoze Perez 76). Selecționer: Luis de la Fuente.
ITALIA: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco – Barella, Jorginho (Cristante 46) – Fratessi (Cambiaso 46), L. Pellegrini (Raspadori 82), Chiesa (Zaccagni 64) – Scamacca (Retegui 64). Selecționer: Luciano Spalletti.

Cartonaşe galbene: Rodri 45+1, Le Normand 69, Dani Carvajal 90+5 / Donnarumma 15, Cristante 46.

Arbitri: Slavko Vincic – Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic (toţi din Slovenia) – Clement Turpin.