Reclamă

Selecţionata Spaniei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Franţei cu scorul de 2-1, marţi seara, pe Munchen Football Arena. Lamine Yamal a intrat în istorie pe stadionul din Munchen, la 16 ani şi 362 de zile, devenind cel mai tânăr jucător care marchează la un turneu final de Campionat European.

Spania, care a câştigat titlul european în 1964, 2008 şi 2012, s-a impus prin golurile marcate de Lamine Yamal în minutul 21 și de Dani Olmo în minutul 25. Singurul gol al Franței a fost înscris de Kolo Muani în minutul 9.

La Munchen, Spania a controlat startul de meci, având o ocazie prin Fabian Ruiz în minutul 5. Prima acțiune importantă a francezilor a venit în minutul 9, când Mbappe a scăpat de Jesus Navas și a centrat pentru Randal Kolo Muani, care a înscris cu o lovitură de cap. Ibericii au egalat în minutul 21 prin Lamine Yamal, cu un șut extraordinar de la marginea careului, la vinclu.

Yamal, care era deja cel mai tânăr jucător din semifinalele unui turneu final mondial sau european, a mai bifat alte două recorduri: cu acest gol, a devenit cel mai tânăr marcator din istoria turneelor finale europene, dar și cel mai tânăr marcator într-o semifinală mondială sau europeană, întrecându-l pe Pele.

Spaniolii au preluat conducerea în minutul 25, când Dani Olmo a șutat, iar Jules Kounde a deviat în propria poartă, UEFA atribuind golul spaniolului. Până la pauză, scorul a rămas neschimbat, 2-1 în favoarea Spaniei.

În minutul 58, meciul a fost întrerupt pentru scurt timp, deoarece un suporter a intrat pe teren să facă poze cu Mbappe. Francezii au căutat să egaleze, Upamecano a trimis cu capul peste poartă în minutul 63, iar Theo Hernandez a șutat peste poartă în minutul 75. Ibericii au răspuns printr-un șut al lui Yamal în minutul 81. Mbappe a avut o nouă ocazie în minutul 85, dar a trimis mult peste poartă dintr-o poziţie foarte bună.

Spania a câștigat cu 2-1 și s-a calificat în finala turneului. În finala programată duminică la Berlin, Spania va întâlni învingătoarea meciului dintre Anglia şi Olanda.

Componența echipelor:

Spania: Unai Simon – Jesus Navas (Vivian 58), Nacho, Laporte, Cucurella – Rodri, Dani Olmo (Merino 76), Fabian Ruiz – Yamal (Ferran Torres 90+4), Alvaro Morata (Oyarzabal 76), Nico Williams (Zubimendi 90+4). Selecționer: Luis de la Fuente

Franţa: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Theo Hernandez – Kante (Griezmann 62), Tchouameni, Rabiot (Camavinga 62) – Dembele (Giroud 79), Kolo Muani (Barcola 62), Mbappe. Selecționer: Didier Deschamps

Cartonaşe galbene: Jesus Navas 14, Yamal 90+1 / Tchouameni 60, Camavinga 89

Arbitri: Slavko Vincic – Tomaz Klancncik, Andraz Kovacic (toţi din Slovenia) – Ivan Kruzliak (Slovacia)