Reclamă
Reclamă

Selecționata Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal – EURO 2024, printr-o victorie în fața Germaniei, echipa gazdă, cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, vineri seara, pe Stuttgart Arena.

La Stuttgart, spaniolii au rămas fără Pedri încă din minutul 8, mijlocașul iberic fiind nevoit să părăsească terenul accidentat. În minutul 15, Lamine Yamal a trimis pe lângă poartă din lovitură liberă, iar Kai Havertz a șutat în minutul 35, însă Unai Simon a intervenit și la pauză s-a intrat fără gol marcat.

În partea secundă, Dani Olmo, jucătorul intrat în locul lui Pedri, a primit foarte bine de la Yamal, în careu, și a înscris cu un șut plasat, deschizând scorul.

Reclamă

Unai Simon a scos șutul lui Andrich din minutul 65, apoi germanii și-au intensificat presiunea, iar Simon a intervenit la șutul lui Fullkrug în minutul 70. Același Fullkrug a lovit bara în minutul 77, pentru ca în minutul 82 Unai Simon să degajeze neglijent, iar Wirtz să încerce un lob care s-a dus însă peste poartă.

Golul egalizator al gazdelor a picat în minutul 89, când Kimmich a plutit în careul spaniol și a trimis o pasă înapoi, cu capul, iar Florian Wirtz a egalat, trimițând meciul în prelungiri.

Oyarzabal a șutat pe lângă poartă în minutul 104, apoi germanii au cerut penalti la hențul lui Cucurella, dar nu s-a dat nimic, iar Fullkrug a trimis cu capul punându-l la încercare pe Unai Simon, care a avut o intervenție excelentă. Lovitura de teatru a venit pe final.

Dani Olmo a centrat, iar Mikel Merino a înscris cu o lovitură de cap, aducând victoria Spaniei, care s-a calificat în semifinale. Spaniolii vor juca fără căpitanul Alvaro Morata, suspendat, dar și fără Dani Carvajal, eliminat la ultima fază a meciului.

În această seară se mai joacă Portugalia – Franța, de la ora 22.00. Ca un amănunt în ceea ce privește transmisia meciului la TV, după expirarea minutelor de prelungiri ale celei de-a doua reprize a prelungirilor meciului, organizatorii nu au mai afișat aproximativ două minute ceasul care înregistra minutele de joc, extra time, astfel că în acest timp jucătorii germani au mai avut două mari ocazii de a marca, însă le-au ratat.

Spania: Unai Simon – Dani Carvajal, Le Normand (Nacho 46), Laporte, Cucurella – Fabian Ruiz (Joselu 102), Rodri, Pedri (Dani Olmo 8) – Yamal (Ferran Torres 63), Alvaro Morata (Oyarzabal 80), Nico Williams (Merino 80). Selecționer: Luis de la Fuente

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah (T. Muller 80), Raum (Mittelstadt 57) – Emre Can (Andrich 46), Kroos – Musiala, Gundogan (Fullkrug 57), Sane (Wirtz 46) – Havertz (W. Anton 91). Selecționer: Julian Nagelsmann

Cartonașe galbene: Le Normand 29, Ferran Torres 74, Unai Simon 82, Dani Carvajal 100, Rodri 110, Fabian Ruiz 120, Alvaro Morata 120 / Rudiger 13, Raum 28, Andrich 56, Kroos 67, Mittelstadt 73, Schlotterbeck 89, Wirtz 94, Undav 113

Cartonaș roșu: Dani Carvajal (Spania) min. 120+6

Arbitri: Anthony Taylor – Gary Beswick, Adam Nunn (toți din Anglia) – Ivan Kruzliak (Slovacia)