Reclamă

Selecționatele Sloveniei și Serbiei au terminat la egalitate, 1-1, joi, pe Football Arena din Munchen, într-un meci din Grupa C a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania.

La Munchen, sârbii au avut prima ocazie importantă, prin Vlahovic, în minutul 27. Slovenii au replicat prin bara lui Elsnik, din minutul 38, fază continuată de Sesko cu un șut peste poartă. A urmat intervenția excelentă a lui Oblak, la ocazia lui Mitrovic, din minutul 42, și la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0.

După pauză, slovenii au făcut şah mat apărarea sârbă printr-o fază purtată, pe contraatac, în doi jucători. Karnicnik a recuperat un balon, a plecat spre poarta lui Rajkovic, i-a pasat apoi lui Elsnik, iar acesta a retrimis în careul sârb, de unde Karnicnik a înscris pentru 1-0, în minutul 69.

După numai două minute, Mitrovic a trimis în bară, însă elevii lui Kek nu au cedat, au mai pus în pericol poarta lui Rajkovic, în timp ce sârbii au încercat cu disperare să egaleze. Şi au reuşit în minutul 90+5, la ultima fază a meciului, prin Luka Jovic. S-a încheiat 1-1, iar toate echipele din Grupa C păstrează șanse de calificare în faza următoare.

SLOVENIA: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – P. Stojanovic (Verbic 76), Elsnik (Brekalo 90+1), Cerin, Mlakar (J. Stankovic 64) – Sporar, Sesko (Vipotnik 76). Selecționer: Matjaz Kek.

SERBIA: Rajkovic – Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic – Zivkovic (Birmancevic 82), Ilic, Lukic (S. Milinkovic-Savic 64), Mladenovic (Gacinovic 46) – Tadic (Samardzic 82) – Vlahovic (Jovic 64), Mitrovic. Selecționer: Dragan Stojkovic.

Cartonașe galbene: Janza 87, Vipotnik 90+4 / Mladenovic 25, Lukic 54, Jovic 90+2, Gacinovic 90+3

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene (toți din România) – Espen Eskas (Norvegia)