Reclamă

Simona Halep, în vârstă de 33 de ani, ocupanta locului 1130 WTA, a fost eliminată joi în turul doi al turneului de categorie WTA 125 de la Hong Kong. Ea a fost învinsă de jucătoarea rusă Anna Blinkova, aflată pe locul 78 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1.

Meciul a fost decis rapid, Blinkova câștigând primul set în doar 33 de minute și al doilea set în 30 de minute. În ciuda eliminării, prezența Simonei Halep în optimi la Hong Kong îi aduce sportivei o recompensă de 2.000 de dolari și 15 puncte WTA.

Halep va continua să participe la competiții, urmând să evolueze și la turneul WTA 250 din Hong Kong, programat între 26 octombrie și 3 noiembrie.

Acesta a fost al doilea meci oficial jucat de Simona Halep după o pauză de patru luni și jumătate, conform sursei News.ro. Ultima ei apariție pe teren a fost la jumătatea lunii iunie, într-un meci demonstrativ la Cluj-Napoca, în cadrul Sports Festival. Înainte de aceasta, la 15 mai, ea a trebuit să renunțe la primul tur al turneului WTA 125 Trophee Clarins de la Paris, din cauza unor probleme la genunchi. Episodul de la Paris a fost al doilea meci pentru Halep în circuitul WTA, după ce revenise în competiții în luna martie, în urma unei suspendări prelungite.