Reclamă

Simona Halep (33 de ani) a fost eliminată în primul tur al turneului de tenis de la Hong Kong (WTA 250), după ce a pierdut în fața sportivei Yue Yuan (26 de ani), situată pe locul 44 mondial. Rezultatul a fost 3-6 în ambele seturi, fapt ce a pus capăt participării lui Halep încă din debutul competiției.

Meciul a evidențiat momente bune de joc pentru Simona Halep, dar adversara sa, Yue Yuan, a demonstrat o formă deosebită, reușind numeroase lovituri spectaculoase, după cum a transmis DigiSport.

Recent, Halep a revenit în circuitul profesionist după ce Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) i-a redus suspendarea. La turneul de la Miami, românca a fost învinsă de Paula Badosa, iar la turneul Challenger de la Paris a fost nevoită să abandoneze în setul doi din cauza unei accidentări împotriva lui McCartney Kessler.

În debutul lunii octombrie, Halep a participat la un alt turneu în Hong Kong, de această dată un Challenger, unde a obținut o victorie în meciul contra Arinei Rodionova, dar a cederat în turul doi în fața Annei Blinkova.

Aceste meciuri indică o perioadă de adaptare pentru jucătoarea română după pauza competițională, în timp ce caută să își regăsească forma de top care a consacrat-o în tenisul mondial.