Reclamă
Reclamă

Selecționatele Scoției și Elveției au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), miercuri seara, la Koln, în Grupa A a Campionatului European de fotbal – EURO 2024. Scoțienii au deschis scorul în minutul 13, prin McTominay. Pentru Elveția a egalat Shaqiri, în minutul 26.

SCOȚIA: Gunn – Hendry, Hanley, Tierney (McKenna ’61) – Ralston, C. McGregor, Gilmour (McLean ’80), Robertson, McTominay – Adams (Shankland ’90), McGinn (Christie ’90). Selecționer: Steve Clarke

ELVEȚIA: Sommer – Schär, Akanji, R. Rodriguez – Widmer (Stergiou ’86), Freuler (Sierro ’75), G. Xhaka, Aebischer, Shaqiri (Embolo ‘60) – Ndoye (Amdouni ’86), Vargas (Rieder ’75). Selecționer: Murat Yakin

Reclamă

Meciul a fost arbitrat de slovacul Ivan Kruzliak.

Tot miercuri, Germania a învins cu 2-0 Ungaria și s-a calificat în optimile de finală. După două etape, Germania este lider în grupă, cu șase puncte. Elveția ocupă poziția a doua, cu patru puncte, Scoția este pe trei, cu un punct, și Ungaria este ultima, fără puncte.

Programul meciurilor următoare din grupă include partidele:

14 iunie
1. Germania – Scoția (Munchen), 5-1
15 iunie
2. Ungaria – Elveția (Koln), 1-3
3. Spania – Croația (Berlin), 3-0
4. Italia – Albania (Dortmund), 2-1
16 iunie
5. Polonia – Olanda (Hamburg), 1-2
6. Slovenia – Danemarca (Stuttgart), 1-1
7. Serbia – Anglia (Gelsenkirchen), 0-1
17 iunie
8. România – Ucraina (Munchen), 3-0
9. Belgia – Slovacia (Frankfurt), 0-1
10. Austria – Franța (Dusseldorf), 0-1
18 iunie
11. Turcia – Georgia (Dortmund), 3-1
12. Portugalia – Cehia (Leipzig), 2-1
19 iunie
13. Croația – Albania (Hamburg), 2-2
14. Germania – Ungaria (Stuttgart), 2-0
15. Scoția – Elveția (Koln), 1-1
20 iunie
16. Slovenia – Serbia (Munchen), ora 16:00
17. Danemarca – Anglia (Frankfurt), ora 19:00
18. Spania – Italia (Gelsenkirchen), ora 22:00
21 iunie
19. Slovacia – Ucraina (Dusseldorf), ora 16:00
20. Polonia – Austria (Berlin), ora 19:00
21. Olanda – Franța (Leipzig), ora 22:00
22 iunie
22. Georgia – Cehia (Hamburg), ora 16:00
23. Turcia – Portugalia (Dortmund), ora 19:00
24. Belgia – România (Koln), ora 22:00
23 iunie
25. Elveția – Germania (Frankfurt), ora 22:00
26. Scoția – Ungaria (Stuttgart), ora 22:00
24 iunie
27. Croația – Italia (Leipzig), ora 22:00
28. Albania – Spania (Dusseldorf), ora 22:00
25 iunie
29. Olanda – Austria (Berlin), ora 19:00
30. Franța – Polonia (Dortmund), ora 19:00
31. Anglia – Slovenia (Koln), ora 22:00
32. Danemarca – Serbia (Munchen), ora 22:00
26 iunie
33. Slovacia – România (Frankfurt), ora 19:00
34. Ucraina – Belgia (Stuttgart), ora 19:00
35. Cehia – Turcia (Hamburg), ora 22:00
36. Georgia – Portugalia (Gelsenkirchen), ora 22:00
29 iunie
37. 2A – 2B (Berlin), ora 19:00
38. 1A – 2C (Dortmund), ora 22:00
30 iunie
39. 1C – 3D/E/F (Gelsenkirchen), ora 19:00
40. 1B – 3A/D/E/F (Koln), ora 22:00
1 iulie
41. 2D – 2E (Dusseldorf), ora 19:00
42. 1F – 3A/B/C (Frankfurt), ora 22:00
2 iulie
43. 1E – 3A/B/C/D (Munchen), ora 19:00
44. 1D – 2F (Leipzig), ora 22:00
5 iulie
45. W39 – W37 (Stuttgart), ora 19:00
46. W41 – W42 (Hamburg), ora 22:00
6 iulie
47. W40 – W38 (Dusseldorf)
48. W43 – W44 (Berlin)
9 iulie
49. W45 – W46 (Munchen), ora 22:00
10 iulie
50. W47 – W48 (Dortmund) , ora 22:00
14 iulie
51. W49 – W50 (Berlin), ora 22:00

Reclamă
Share.
© 2024 Editura Substantial SRL – substantial.ro