Reclamă

Echipa națională de fotbal sub 21 de ani a României s-a calificat marți la Campionatul European U21 din 2025, după ce a învins Elveția cu 3-1 pe Stadionul Giulești. Aceasta marchează cea de-a patra calificare consecutivă la turneul continental pentru tinerii tricolori.

În meciul decisiv împotriva Elveției, tricolorii au început în forță, iar Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 16 după o pasă a lui Louis Munteanu. Elvețienii au avut o ocazie importantă în minutul 21, când Fink a trimis pe lângă poartă, deși avea o șansă de a înscrie singur cu portarul. Situația a devenit tensionată în minutul 28, când Jaquez l-a faultat pe Louis Munteanu. Reacțiile din partea echipei României nu au întârziat să apară, Daniel Pancu și Vladislav Blănuță primind cartonaș roșu pentru proteste. Arbitrul olandez l-a eliminat de asemenea pe Luca Jaquez, lăsând Elveția în zece oameni.

Ianis Stoica a adâncit avantajul pentru România în minutul 35, încheind o acțiune construită de Octavian Popescu și Grameni, cu un alt asist al lui Louis Munteanu. În a doua jumătate a jocului, Albian Hajdari a redus diferența pentru Elveția, însă doar trei minute mai târziu, Umit Akdag a înscris al treilea gol pentru România, stabilind scorul final la 3-1.

După acest meci, echipa României U21 va participa la Campionatul European U21 din Slovacia, anul viitor. Aceștia au câștigat grupa de calificare cu 22 de puncte. Finlanda a ocupat locul secund cu 20 de puncte, în timp ce Elveția a terminat pe locul trei cu 18 puncte. În clasament au urmat Albania, Muntenegru și Armenia.

România U21 a fost pregătită de selecționerul Daniel Pancu, iar Elveția a fost condusă de Sascha Stauch. Arbitrul meciului a fost Marc Nagtegaal din Țările de Jos.