Reclamă
Reclamă

Naţionalele de fotbal ale României şi Liechtenstein au încheiat la egalitate, 0-0, vineri seara, într-un meci amical desfăşurat pe Stadionul Steaua din Bucureşti. Acesta a fost ultimul test pentru tricolori înainte de participarea la EURO 2024.

Ianis Hagi a fost căpitanul echipei pentru prima oară la naţională, iar jocul s-a desfăşurat într-o atmosferă tensionată încă de la început. Vasile Mogoş a trimis primul şut pe poartă cu capul în minutul 6, iar portarul Buchel a respins şutul lui Racoviţan în minutul 14. George Puşcaş a ratat o oportunitate de a marca în minutul 20.

În minutul 31, Ianis Hagi a fost foarte aproape de a înscrie, iar Florinel Coman a încercat şi el în minutul 44 şi în minutele adiţionale ale primei reprize, dar la pauză scorul a rămas 0-0.

Reclamă

Partea a doua a început în acelaşi ritm, Ianis Hagi şutând periculos în minutul 55. După intrarea lui Nicolae Stanciu pe teren trei minute mai târziu, Hagi i-a predat banderola de căpitan lui Stanciu.

În minutul 82, Mihăilă a şutat puternic din careu, dar Buchel a reuşit din nou să apere. Portarul oaspeţilor a reţinut şi şutul lui Man din minutul 85, iar tricolorii nu au mai creat ocazii clare de gol până la final.

Rezultatul final a fost un 0-0 dezamăgitor pentru România, marcând prima dată în istorie când naţionala nu învinge Liechtenstein, o echipă clasată pe locul 202 în clasamentul FIFA. Naţionala României ocupă locul 46 în aceeaşi ierarhie.

Lotul României îl include pe Edi Iordănescu ca selecţioner, iar echipa a fost formată din 12. Moldovan, 3. Drăguşin, 7. Sorescu, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 14. Hagi-cpt., 15. Şut, 17. F. Coman, 21. Olaru, 22. Mogoş şi 24. Racoviţan. Rezervele au fost 1. Niţă, 16. Târnovanu, 26. Sava, 2. Raţiu, 5. Nedelcearu, 6. M. Marin, 10. Stanciu, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 19. Drăguş, 20. Man, 23. Grameni şi 25. Bîrligea.

Liechtenstein, sub conducerea selecţionerului Konrad Fünfstück, a avut următorul lot: 1. Büchel-cpt., 20. Wolfinger, 5. Beck, 3. Göppel, 23. Oberwaditzer, 13. Kindle, 17. Lüchinger, 7. Büchel, 8. Sele, 11. Salanovic şi 18. Kranz. Rezervele au fost 12. Ospelt (GK), 21. Lo Russo (GK), 2. Graber, 6. Weissenhofer, 9. Saglam, 10. Luque Notaro, 15. Marxer, 16. Hasler, 19. Jäger şi 22. Beck.

Naţionala României va pleca spre Germania pe 10 iunie, unde va evolua în Grupa E la Euro 2024, întâlnind echipele Ucrainei, Belgiei şi Slovaciei. Meciul de debut va fi pe 17 iunie la Munchen, împotriva Ucrainei.

În penultimul meci test dinaintea Campionatului European, România a terminat tot la egalitate, 0-0, împotriva Bulgariei.