Reclamă

Naționala de fotbal a României a obținut o victorie dificilă împotriva selecționatei Lituaniei, cu scorul de 3-1, pe Stadionul Steaua din București, în cadrul Grupei C2 a Ligii Națiunilor. Urmărind evoluția partidei, tricolorii au debutat în forță, cu un gol înscris de Valentin Mihăilă în minutul 4, după o pasă decisivă a lui Stanciu.

Lituanienii au pus presiune pe poarta lui Târnovanu în minutul 29, când a trebuit să intervină prompt pentru a păstra avantajul. În replică, Drăguș a fost aproape de a majora scorul în minutul 31, însă au fost oaspeții cei care au restabilit egalitatea prin golul lui Kucys în minutul 34, surprinzând defensiva românilor.

Pe parcursul meciului, România a întâmpinat dificultăți în a readuce avantajul pe tabela de marcaj. Lituania a avut o bună oportunitate în minutul 78, când Antanavicius a înscris cu capul, dar golul a fost anulat după intervenția VAR.

Avântul tricolorilor a fost recăpătat în minutul 87, când Ianis Hagi a provocat un penalti, după ce a fost faultat de Lasickas. Răzvan Marin a transformat cu siguranță executarea, ducând România în avantaj. Alexandru Mitriță a închis tabela în minutele de prelungire (90+2), finalizând un contraatac inițiat de el și susținut de Alibec.

În urma acestui rezultat, România conduce grupa cu șase puncte, urmată de Kosovo și Cipru, fiecare cu câte trei puncte, în timp ce Lituania rămâne pe ultimul loc fără puncte.

În același timp, Kosovo a obținut o victorie categorică în deplasare, înfrângând echipa Ciprului cu 4-0, pe AEK Arena din Larnaca. Meciul a fost dominat de Vedat Muriqi, care a marcat două goluri până la pauză, transformând un penalti și dublând avantajul pentru echipa sa. În repriza secundă, Albion Rrahmani și Lumbardh Dellova au stabilit scorul final, oferind kosovarilor primele trei puncte.