Reclamă

Naţionala de fotbal a României a obținut o victorie categorică împotriva selecționatei Kosovo, cu scorul de 3-0, vineri seara, pe Stadionul „Fadil Volkri” din Priștina. Această partidă, parte a Grupei C2 din Liga Naţiunilor, a marcat redebutul lui Mircea Lucescu pe banca tehnică a echipei României.

Partida a fost dominată de tricolorii români încă de la început, prima repriză încheindu-se cu un avantaj minim de 1-0 pentru echipa noastră. Formația română a continuat să controleze jocul și în cea de-a doua repriză, marcând încă două goluri, ceea ce a consfințit o victorie clară împotriva adversarilor kosovari.

„Sunt foarte mulțumit de cum au evoluat băieții. Am reușit să impunem ritmul și să transformăm ocaziile create în goluri. Este un început bun”, a declarat Mircea Lucescu după meci.

Victoria împotriva Kosovo oferă României un start promițător în Liga Națiunilor și aduce un plus de moral jucătorilor, fiind totodată începutul unui nou capitol sub ghidajul lui Mircea Lucescu, un antrenor cu o vastă experiență internațională.

În celelalte meciuri ale Grupei C2 din Liga Națiunilor, echipele se luptă pentru poziții favorabile, dar cu acest succes, România își afirmă clar intenția de a concura pentru promovarea într-o grupă superioară.

Partida de la Priștina a fost un test important pentru tricolori, iar rezultatul răsunător confirmă potențialul selecționatei române de a performa la nivel înalt. La încheierea meciului, vestea victoriei a fost primită cu entuziasm de suporterii români.