Real Madrid a obținut a 11-a victorie în competiția Supercupa Spaniei, duminică în Jeddah, învingând Atletico Madrid cu 4-1 după loviturile de departajare, în fața a peste 59.000 de spectatori.

La finalul ambelor reprize, nici una dintre cele două echipe a nu reușit să marcheze nici un gol, scorul fiind de 0:0, victoria fiind adusă echipei Real Madrid după prelungiri, loviturile victorioase fiind efectuate de Dani Carvajal, Rodrygo, Luka Modric și Sergio Ramos. Saul a ratat prima lovitură de penalty pentru Atletico Madrid, punctul fiind adus de către Kieran Trippier.

Componența echipelor pentru finală:

Real Madrid: Fede Valverde, Thibaut Courtois – Dani Carvajal, Raphael Varane, Sergio Ramos, Ferland Mendy – Casemiro, Luka Modric, Isco (Rodrygo, m.60), Luka Jovic (Mariano, m.83), Toni Kroos (Vinicius, m.103).

Atletico Madrid: Jan Oblak – Kieran Trippier, Felipe – Saul Jose María Giménez (Savic, m.98), Lodi (Marcos Llorente, m.90) –  Correa – Morata, Thomas, Hector Herrera (Vitolo, m.57), Joao Felix (Arias, m.101).