Reclamă

PAOK Salonic a suferit a treia înfrângere consecutivă în Europa League, provocând nemulțumirea antrenorului Răzvan Lucescu, care a comentat situația echipei sale în interviul oferit în exclusivitate pentru Digi Sport. Echipa greacă a avut nevoie disperată de o victorie în meciul cu FCSB, după ce a pierdut anterior cu Galatasaray (1-3) și Aris (0-1), dar a fost învinsă cu un 0-1, gol marcat de Daniel Bîrligea în prelungirile primei reprize.

În pofida faptului că FCSB a jucat mai mult de 60 de minute cu un om mai puțin, echipa lui Răzvan Lucescu nu a reușit să profite de avantajul numeric. La finalul meciului, tehnicianul român și-a exprimat frustrările într-un discurs echilibrat, dar realist, precizând că se confruntă cu o serie de ghinioane. „Avem și noi partea noastră de vină, nu vreau să intru în prea multe discuții și analize. Pe de altă parte, experiența mea de fotbal îmi spune că sunt perioade în care orice ai face nu reușești. La orice greșeală, primești gol”, a afirmat Lucescu.

Acesta a mai adăugat că presiunea asupra jucătorilor în fazele de finalizare este tot mai mare din cauza ratărilor repetate. „Trebuie să ne revenim. Putem să luăm ca bază a revenirii intensitatea jocului nostru”, a concluzionat el în interviul oferit jurnalistului Răzvan Panaitescu.

Clasamentul actual al Europa League marchează o poziție nesperată pentru campioana României, FCSB, situată pe locul 4, cu șase puncte, la egalitate cu echipe de anvergură precum Lazio, Lyon și Tottenham. Acestea ocupă primele trei poziții, dar sunt despărțite de golaveraj. Următorul meci al FCSB va avea loc pe 24 octombrie, când va întâlni Rangers în deplasare.