Reclamă

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a transmis un mesaj important cu puțin timp înainte de alegerile prezidențiale de duminică, subliniind importanța menținerii parcursului euro-atlantic al României.

El a întrebat retoric: „De ce oare, în 2024, ne dorim să ne întoarcem cu 35 de ani în urmă, înainte de 1989, sau să trecem din nou prin anii grei de instabilitate?!”, referindu-se la lecțiile dure ale tranziției democratice și la importanța protejării realizărilor obținute.

Burleanu a subliniat impactul asupra tinerelor generații, afirmând că „acei peste 500.000 de copiii care joacă fotbal vor să aibă aceleași oportunități ca actuala generație adultă, în Vest”. În opinia sa, este crucial ca România să continue să reprezinte stabilitate și dezvoltare în regiune, menținând valorile europene.

El a explicat că „FRF nu este o instituție publică, nu are bani de la stat și nu are nicio influență politică, dar FRF este o organizație liberă în serviciul public, al celor care iubesc sportul și fotbalul”. Prin aceasta, subliniază rolul pe care fotbalul îl joacă în viața publică, independent de politic.

În mesajul său, Burleanu a adus aminte de aderarea României la NATO în 2004 și la Uniunea Europeană în 2007, amintind beneficiile acestor evenimente asupra sportului și societății. El a încurajat românii să participe la vot pentru a asigura că direcția europeană nu este schimbată.

„Dragi români, nu îmi este nici mie ușor să vă adresez acest mesaj. Am fost și eu, la fel ca mulți dintre voi, dezamăgit de-a lungul timpului de multe decizii politice, de neînțelegerile dintre politicieni.”, a precizat Burleanu, evidențiind necesitatea unității și susținând că România trebuie să rămână un exemplu de coerență și dezvoltare.

Mesajul său se încheie cu un îndemn: „HAI LA VOT! Viitorul României este în Europa!”.


Reclamă

Share.
© 2025 Editura Substantial SRL – substantial.ro