Reclamă

Selecţionata Portugaliei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de Fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins formaţia Turciei cu scorul de 3-0 (2-0), sâmbătă, pe BVB Stadion din Dortmund, în Grupa F.

Portugalia a obţinut o victorie categorică prin golurile marcate de Bernardo Silva (21), Samet Akaydin (28, autogol) şi Bruno Fernandes (56). Lusitanii au început partida în forţă, având o ocazie în chiar minutul 2, când Cristiano Ronaldo a trimis un voleu pe lângă poartă.

Echipa pregătită de Roberto Martinez a deschis scorul în minutul 21, după ce Bernardo Silva a reluat în plasă centrarea lui Rafael Leao. Portugalia s-a desprins la 2-0 şapte minute mai târziu, profitând de o eroare imensă a defensivei turce, când fundaşul Samet Akaydin a înscris un autogol uluitor.

Turcia a încercat să revină în joc, însă Diogo Costa a respins șutul lui Kerem Akturkoglu în minutul 31. Înainte de pauză, lusitanii au avut încă o ocazie, însă Ronaldo a trimis peste poartă din marginea careului.

În debutul reprizei secunde, Cristiano Ronaldo a dejucat pasul la ofsaid al turcilor şi i-a pasat perfect lui Bruno Fernandes, care a marcat pentru 3-0 în minutul 56. Deşi Turcia a dominat ultimele 20 de minute ale partidei, căutând golul de onoare, defensiva portugheză a rezistat bine.

Bernardo Silva a fost aproape de al doilea său gol în minutul 90, însă Merih Demiral a blocat încercarea sa. În celălalt meci al grupei F, Cehia şi Georgia au încheiat nedecis.

Portugalia şi-a asigurat astfel prezenţa în optimile de finală, având un parcurs impresionant în grupe. Ultimele meciuri din Grupa F se vor disputa pe 26 iunie, când Cehia va întâlni Turcia la Hamburg, iar Georgia va juca împotriva Portugaliei la Gelsenkirchen.

Turcia a aliniat următorul unsprezece: Bayindir – Celik, Akaydin (Demiral ’75), Bardakci, Kadoglu – Ayhan (Yuksek ’58), Calhanoglu – Akturkoglu (Yildiz ‘58), Kokcu (Yazici ’46), Akgun (Guler ’70) – Bariş Alper Yilmaz. Selecţioner: Vincenzo Montella.

Portugalia a jucat în formula: Diogo Costa – Joao Cancelo (Semedo ’68), Pepe (Antonio Silva ’83), Ruben Dias, Nuno Mendes – Bruno Fernandes, Joao Palhinha (Ruben Neves ’46), Vitinha (Joao Neves ’88) – Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Pedro Neto ’46). Selecţioner: Roberto Martinez.

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Zwayer.

Grupa F continuă să ofere meciuri interesante, iar Portugalia, cu această calificare, își consolidează statutul de candidată serioasă la trofeu.