Reclamă

Potrivit unui sondaj recent publicat în Polonia vineri, 63% dintre cetățeni se opun participării soldaților polonezi la o misiune de stabilizare în Ucraina. Dintre aceștia, 33% și-au exprimat un refuz categoric, spunând ‘nu absolut’, în timp ce 30% au declarat că ‘nu sunt de acord’ cu această inițiativă. Numai 22% dintre respondenți susțin desfășurarea trupelor poloneze în Ucraina, cu 5% oferind un sprijin ferm și 17% considerând că ar fi ‘corect’ acest demers. Un procent de 15% dintre participanți sunt indeciși cu privire la implicarea militară a Poloniei în Ucraina.

În contextul acestor sondaje, premierul polonez Donald Tusk a reafirmat că ‘Polonia nu intenţionează să trimită soldaţi polonezi în Ucraina’, dar a arătat disponibilitatea de a furniza ‘sprijin logistic şi politic’ altor ţări dispuse să se implice direct.

Prim-ministrul a subliniat că, în opinia sa, este necesară o ‘cooperare între Europa, Statele Unite și NATO’ pentru a oferi siguranță reală Ucrainei.

Sondajul a fost efectuat de Opinia24 pentru Radio ZET pe un eşantion de 1.000 de cetăţeni polonezi cu vârsta de cel puțin 18 ani, utilizând interviuri telefonice și online între 23 și 29 ianuarie 2025.

Alte date relevate de sondajul publicat vineri arată că 52,9% dintre polonezi favorizează dotarea Poloniei cu o armă nucleară, 27,9% opunându-se acestei idei.

Aceste rezultate evidențiază diversitatea opiniilor în rândul cetățenilor cu privire la rolul Poloniei în securitatea regională, în pofida sprijinului tradițional oferit Ucrainei în confruntarea cu Rusia.


Reclamă

Share.
© 2025 Editura Substantial SRL – substantial.ro