Reclamă

Selecționatele Olandei și Franței au terminat la egalitate, 0-0, vineri seara, pe Leipzig Stadium, într-un meci din Grupa D a Campionatului European de fotbal EURO 2024, găzduit de Germania.

Meciul a început în forță cu o ocazie iminentă a lui Frimpong, însă portarul francez Maignan a intervenit excelent în minutul 1. În replică, Griezmann, aflat în atac pentru Franța, a avut un șut respins de Verbruggen în minutul 4.

Francezii au ratat o altă mare ocazie în minutul 13 – Rabiot, scăpat singur spre poarta olandeză, a preferat să paseze către Griezmann, care nu a reușit să trimită balonul în poartă. Lipsit de prezența lui Mbappe, lăsat pe bancă, echipa lui Didier Deschamps a redus din intensitate, iar restul primei reprize s-a desfășurat într-un ritm mai domol.

În repriza a doua, Marcus Thuram a șutat pe lângă poartă în minutul 63, iar două minute mai târziu, un nou șut al lui Griezmann a fost respins de Verbruggen. Un gol marcat de Xavi Simons în minutul 70 a fost anulat pentru ofsaid la Dumfries, menținând astfel scorul de 0-0.

Rezultatul a fost primul meci fără goluri de la actualul turneu final. După acest meci, Olanda și Franța au câte patru puncte în Grupa D, Austria ocupă locul al treilea cu trei puncte, iar Polonia se află pe ultima poziție, fără puncte acumulate.

OLANDA: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten (Veerman 73), Simons (Wijnaldum 73), Reijnders – Frimpong (Geertruida 73), Depay (Weghorst 79), Gakpo. Selecționer: Ronald Koeman

FRANȚA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Theo Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Dembele (K. Coman 75), M. Thuram (Giroud 75), Griezmann. Selecționer: Didier Deschamps

Cartonașe galbene: Schouten 31

Arbitri: Anthony Taylor – Gary Beswick, Adam Nunn (toți din Anglia) – Glenn Nyberg (Suedia)