Reclamă

Naționala de fotbal U21 a României a suferit o înfrângere în fața echipei naționale similare a Finlandei, cu scorul de 2-0, într-un meci disputat marți. Această partidă a fost parte din preliminariile pentru EURO 2025, iar golurile au fost marcate de Miettinen în minutul 22 și Liimatta în minutul 71.

Echipa României a fost aliniată pe teren sub conducerea selecționerului Daniel Pancu cu următorii jucători: Sava (1), Strata (18), Ignat (3), Dănuleasă (5), Borza (13 – înlocuit cu Oteliță în minutul 84), Cirjan (17 – înlocuit cu Blănuță în minutul 55), Vulturar (15 – înlocuit cu Perianu în minutul 62), Grameni (8), Pop (20 – înlocuit cu Baiaram în minutul 55), Munteanu (9, căpitan), și Stoica (7 – înlocuit cu Bani în minutul 62).

Din partea Finlandei, sub îndrumarea selecționerului Mika Lehkosuo, echipa a fost compusă din jucătorii Bergström (1), Wallius (13), Koski (21, căpitan), Miettinen (5), Naamo (16), Marhiev (8), Skyttä (7 – înlocuit cu Hytönen în minutul 88), Hyryläinen (15), Terho (11 – înlocuit cu Salomaa în minutul 90+5), Liimatta (20 – înlocuit cu Niska în minutul 75), și Jukkola (18 – înlocuit cu Möller în minutul 46).

După această victorie, Finlanda se menține lider în clasamentul grupei E, consolidându-și poziția în cursa calificărilor pentru turneul european.