Reclamă

Naționala de fotbal a României a debutat în forță în Liga Națiunilor, învingând Kosovo cu scorul de 3-0, într-un meci disputat vineri seară în deplasare. Performanța echipei a marcat un succes remarcabil în istoria recentă a fotbalului românesc, la 38 de ani de la ultimul meci antrenat de Mircea Lucescu pentru ‘Tricolori’.

Scorul deschis de Dennis Man în minutul 40, urmat de un penalty transformat de Răzvan Marin în minutul 51, și completat de reușita lui Denis Drăguş în minutul 82, a asigurat echipei române o victorie clară. Valentin Mihăilă a avut parte de o seară ghinionistă, lovind de două ori bara, dar contribuind semnificativ la jocul solid al echipei.

Pentru echipa României, comportamentul de fair-play nu se manifestă doar pe teren, ci și în afara acestuia. Reprezentanții echipei au lăsat vestiarul în condiții impecabile, fapt devenit deja o tradiție, și au adresat un mesaj pe pagina de Instagram a echipei: ‘ROMÂNIA a trecut pe aici! La revedere, Priştina! Mulţumim de găzduire’.

Următorul meci al României va avea loc luni pe Stadionul Steaua din București, împotriva Lituaniei, cu începere de la ora 21:45. Echipa națională și fanii săi așteaptă cu nerăbdare continuarea evoluțiilor promițătoare în Liga Națiunilor.