Simona Halep și Garbine Muguruza luptă astăzi pentru un loc în finala turneului de Grand Slam australian. Finala de la Melbourne va avea loc sâmbătă.

Substrantial.ro vă oferă LiveText cu fiecare mișcare a celor două sportive în disputa de la Australian Open.

5 – 7 Muguruza câștigă meciul după două ore și cinci minute.

5 – 6 Muguruza se apropie la un singur game de victorie. Simona va servi după pauză pentru un nou tiebreak și pentru a rămân în meci.

5 – 5 Muguruza reușește break-ul

5 – 4 Muguruza își face serviciul.

5 – 3 Simona face hold la 30.

4 – 3 Game Muguruza. Simona la serviciu după-pauză.

4 – 2 Simona își susține break-ul și este în avantaj pentru câștigarea celui de-al doilea set.

3 – 2 Break Halep

2 – 2 Rebreak Muguruza

2 – 1 Break Simona și serviciul după pauză.

1 – 1 Game pentru Simona. Își revine după momentele de nervozitate din primul set.

0 – 1 Hold la 15 pentru Garbine

Setul 2 începe cu Muguruza la serviciu.

Primul set câștigat de Muguruza 6-7

Tiebreak: 0-1, 0-2, 0-3, 1-3, 2-3, 3-3, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 5-6, 6-6, 7-6, 7-7, 8-7, 8-8, 8-9

6 – 6 Muguruza duce setul în tiebreak

6 – 5 Hold la 15 pentru Halep. Muguruza face din ce în ce mai multe greșeli.

5 – 5  Break la 0 pentru Simona

4 – 5 Simona face un serviciu la 0 și rămâne în set

3 – 5 Re-break Muguruza și reușește distanțarea la două game-uri avans.

3 – 4 Break Garbine – primul break al meciului.

3 – 3 Game Muguruza

3 – 2 Simona a salvat două mingi de game și revine în avantaj.

2 – 2 Muguruza își face serviciul la 30.

2 – 1 Halep face un game perfect, fără greșeală.

1 – 1 Muguruza câștigă serviciul după două mingi de break ale Simonei.

1 – 0 Simona face hold la 30.

Setul 1 începe cu Simona la serviciu.

În câteva minute Simona Halep și Garbine Muguruza se pregătesc să intre pe teren.

Comentatorii meciului Simonei de la Australian Open sunt Radu Abramescu și Alexandra Dulgheru.

Cele două jucătoare au bifat victorii de calibru Grand Slam la aceleași competiții, dar în ani diferiți: la Roland Garros, Muguruza s-a impus în 2016, iar Halep în 2018, în vreme ce la Wimbledon Garbine a triumfat în 2017, iar Simona în 2019.