Astăzi Simona Halep se va duela cu Aryna Sabalenka. Comentăm prin live text tot meciul pe substantial.ro.

6 – 2 Halep se califică la semifinala din Dubai

5 – 2 Super joc pentru Simona! Aryna servește pentru a rămâne în meci.

4 – 2 Sabalenka își face serviciul

Aryna cere o discuție cu antrenorul

4 – 1 După un game lung, Simona își ține serviciul

3 – 1 Halep joacă excelent și face primul break din setul decisiv

2 – 1 Simona își face serviciul

1 – 1 Aryna își face serviciul și egalează.

1 – 0 Simona își face serviciul și începe cu dreptul decisivul.

La pauză Halep cere din nou o discuție cu antrenorul său.

6 – 2 Simona Halep câștigă runda 2 cu un nou break

5 – 2 Halep își face serviciul și este aproape de câștigarea celui de-al doilea set.

4 – 2 Sabalenka reușește să câștige un punct.

4 – 1 Simona se distanțează de Sabalenka.

3 – 1 Brake Simona!

2 – 1 Sabalenka face break și cere o discuție cu antrenorul Dmirty Tursunov în pauză.

2 – 0 Brake Simona! După o luptă grea reușește să obțină game-ul.

1 – 0 Halep revine în forță în setul secund.

Simona Halep cere la pauza dintre seturi o discuție cu antrenorului Artemon Apostu-Efremov.

3 – 6 Set Aryna! Sabalenka se impune în primul set.

3 – 5 Break pentru Sabalenka, Simona joacă prea în defensivă.

3 – 4 Re-break pentru Simona, care reacționează imediat la mișcările oponentei.

2 – 4 Sabalenka este foarte atentă la detalii și reușește să se detașeze de Simona prin primul break al disputei.

2 – 3 Un game bun făcut de Aryna.

2 – 2 Halep nu se lasă și câștigă la 0.

1 – 2 Sabalenka servește perfect și își face propriul serviciu.

1 – 1 Halep își ține serviciul și egalează la game-uri.

0 – 1 Sabalenka începe în forță meciul și își face serviciul la 0.

A început partida!

Din cauza meciului prelungit de pe Arena Centrală, disputa dintre Halep și Sabalenka a fost amânată cu mai bine de 30 de minute. Cele două jucătoare au ieșit la încălzire, meciul urmând să înceapă în aproximativ 10 minute.

Simona Halep are 28 de ani și este pe locul 2 WTA. Aryna Sabalenka are 21 de ani și ocupă locul 13 WTA.

Cele două sportive s-au mai duelat în ianuarie la Adelaide, unde Sabalenka a învins-o pe Halep.

Simona Halep spune că va da tot ce poate astăzi pe teren pentru a-și lua revanșa în fața sportivei din Belarus.

„A fost un meci interesant la Adelaide, dar nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Ea a avut niște meciuri în plus și asta a ajutat-o. Mâine va fi altceva, sper să joc mai bine decât la Adelaide și sâ câștig. Sunt all-in”, a declarat Simona Halep la Digi.

Simona Halep s-a calificat aseară la sferturile de finală de la turneul din Dubai, ducând o luptă crâncenă cu Ons Jabeur. Simona a reuși să se impună în cea de-a doua repriză, scorul fiind de 1-6, 6-1, 7-6 (7).