Reclamă

Echipa națională din Kosovo a reușit o victorie clară, scor 4-0, în meciul disputat împotriva Ciprului, pe AEK Arena din Larnaca. Această confruntare a avut loc luni, fiind parte a competiției din Divizia C, Grupa C2, din Nations League, grupă din care face parte și România.

Vedat Muriqi, starul echipei din Kosovo, a avut o contribuție esențială la succesul echipei sale, deschizând scorul încă din minutul 9 printr-un penalty bine executat. Același Muriqi a reușit să majoreze avantajul în minutul 21, asigurând astfel o primă repriză liniștită pentru oaspeți, care au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri.

În repriza a doua, antrenorul Franca Foda a decis să îl înlocuiască pe Muriqi cu Albion Rrahmani. Această schimbare s-a dovedit a fi inspirată, deoarece Rrahmani, fost jucător la Rapid, a marcat al treilea gol pentru Kosovo în minutul 48, consolidând astfel dominația oaspeților pe teren.

Scorul final de 4-0 a fost stabilit de Lumbardh Dellova în minutul 55, aducând primele trei puncte pentru Kosovo în competiția din Nations League. Această victorie plasează Kosovo într-o poziție bună în pack-ul Grupa C2, alături de cealaltă națiune participantă, România.