Reclamă

Selecționata Kosovo a reușit să obțină o victorie în fața echipei Lituaniei, cu scorul de 2-1, sâmbătă, la Kaunas, în cadrul Grupei C2 a Ligii Națiunilor la fotbal. Această grupă include și echipa României.

Edon Zhegrova a deschis scorul pentru Kosovo în minutul 20 al partidei, iar Ermal Krasniqi, fost jucător la CFR Cluj și Rapid, și-a trecut numele pe tabela de marcaj în minutul 65. Krasniqi a intrat pe teren în minutul 59, înlocuindu-l pe Muslija, iar la scurt timp după, a marcat un gol spectaculos după ce a driblat doi adversari aproape de marginea careului de 16 metri. El a trimis un șut imparabil la colțul lung, lăsându-l fără replică pe portarul Edvinas Gertmonas, jucător la Universitatea Cluj.

Gazdele au înscris unicul lor gol prin Paulius Golubickas în minutul 84. De menționat că Edvinas Gertmonas a fost integralist pentru selecționata Lituaniei.

Pentru echipa Lituaniei au evoluat: Edvinas Gertmonas – Kipras Kazukolovas, Edvinas Girdvainis, Artemijus Tutyskinas – Pijus Sirvys, Modestas Vorobjovas (Paulius Golubickas, 59), Gvidas Gineitis, Justas Lasickas (Fedor Cernych, 59) – Artur Dolznikov (Gytis Paulauskas, 77), Vykintas Slivka – Armandas Kucys (Giedrius Matulevicius, 77).

În aceeași zi, România a obținut o victorie importantă în fața Ciprului, la Larnaca. Câteva zile mai târziu, pe 15 octombrie, Lituania va întâlni România la Kaunas, iar Kosovo va juca acasă împotriva Ciprului.

Clasamentul după aceste meciuri arată astfel: România conduce cu 6 puncte din 2 jocuri, Kosovo se află pe locul doi cu același număr de puncte dar din 3 meciuri, Cipru are 3 puncte din 2 meciuri, iar Lituania este pe ultimul loc fără niciun punct din 3 meciuri.