Fostul președinte Klaus Iohannis nu va beneficia de o vilă de protocol, ci doar de un apartament într-o vilă, conform surselor Digi24. Decizia va fi stabilită săptămâna viitoare de către Guvern, așa cum a precizat premierul Marcel Ciolacu într-o discuție informală cu jurnaliștii, petrecută astăzi înainte de ședința de Guvern.
Legislația în vigoare prevede că un fost președinte are dreptul la o locuință de protocol și la un spațiu destinat unui cabinet personal, completat cu o secretară și un consilier. Momentan nu este cunoscută locația exactă unde va fi amplasat acest apartament sau ce dimensiuni va avea, dar premierul Marcel Ciolacu a subliniat că va fi respectată cu strictețe legea.
Anul trecut circulau informații conform cărora Klaus Iohannis urma să primească o vilă în cartierul Aviatorilor, pentru a cărei renovare fuseseră deja investiți milioane de euro. Cu toate acestea, recentele surse dezvăluie că Iohannis va beneficia doar de un apartament într-o vilă de protocol, nu de întreaga vilă.
Detaliile finale vor fi clarificate după ce Guvernul va lua o decizie oficială în acest sens. Astfel, interesul public se va centra pe clarificarea acestor aspecte și pe implicarea cheltuielilor de renovare.