Reclamă

Weekendul trecut, actorul Keanu Reeves, cunoscut pentru rolul său din seria „Matrix”, a participat la Toyota GR Cup, un eveniment destinat amatorilor de curse auto, desfășurat pe celebrul circuit Indianapolis Motor Speedway.

Reeves, într-un grup de 33 de participanți, a încheiat prima cursă de sâmbătă pe locul 25. În cea de-a doua cursă, duminică, a avansat un loc, finalizând pe poziția 24, conform informațiilor furnizate de CNN.

În timpul cursei de sâmbătă, Keanu Reeves a avut un moment de derapaj, ieșind pe iarbă după jumătatea cursei de 45 de minute. Acesta a evitat o posibilă coliziune, asigurându-se că nu a fost rănit, și a reintrat pe circuit fără nicio problemă.

Reeves a concurat cu mașina BRZRKR nr. 92, denumire inspirată de romanul său grafic „The Book of Elsewhere”, scris împreună cu China Miéville. Romanul, parte a seriei de benzi desenate BRZRKR, a fost publicat în iulie, seria debutând în 2021.

Alături de Reeves, în competiția de sâmbătă, a fost și Cody Jones, cunoscut din „Dude Perfect”. Aceasta nu a fost prima aventură a lui Reeves în domeniul sporturilor auto. În 2009, a participat și a câștigat cursa cu celebrități Toyota Grand Prix de la Long Beach.

Pe lângă participarea la curse, anul acesta marchează și o altă ocazie specială pentru Reeves: pelicula „Speed”, în care a jucat împreună cu Sandra Bullock, aniversează 30 de ani de la lansare. Cu această ocazie, un eveniment special de proiecție va avea loc marți la Los Angeles, unde amândoi actorii au confirmat prezența.