Reclamă

Fotbalistul uruguayan Juan Izquierdo, în vârstă de 27 de ani, a decedat la cinci zile după ce s-a prăbușit pe gazon în timpul unui meci din Cupa Libertadores. Incidentul s-a petrecut pe 22 august, în minutul 83 al partidei dintre Nacional și Sao Paulo. După ce i s-a acordat primul ajutor pe teren, Izquierdo a fost transportat de urgență la spital, unde medicii au reușit să-l stabilizeze inițial.

Pe 27 august, la ora 21:38, Spitalul Israelita Albert Einstein Montevideo a confirmat decesul fotbalistului, provocat de un stop cardiorespirator asociat cu o aritmie severă, urmat de moarte cerebrală. „Anunțăm cu regret moartea lui Juan Manuel Izquierdo”, este mesajul oficial transmis de reprezentanții unității medicale.

Clubul Nacional Football a postat de asemenea un mesaj de condoleanțe pe rețelele de socializare, exprimând durerea față de pierderea fostului jucător. „Cu cea mai profundă durere în inimile noastre, Nacional Football Club anunță moartea iubitului nostru jucător Juan Izquierdo. Exprimăm cele mai sincere condoleanțe familiei, prietenilor, colegilor și rudelor sale. Toată suflarea Nacional deplânge pierderea sa ireparabilă. RIP Juan, vei fi cu noi pentru totdeauna”, se arată în mesajul de pe Facebook al clubului.

Izquierdo, care a intrat pe teren în repriza secundă în locul accidentatului Coates, s-a prăbușit și și-a pierdut cunoștința pe Stadionul Morumbi, acolo unde avea loc meciul din optimile de finală ale Copa Libertadores. Partida s-a încheiat cu victoria echipei oaspete, Sao Paulo, cu scorul de 2-0.