Israel se pregătește pentru un posibil atac iranian în următoarele 48 de ore

Israelul este în stare de alertă maximă, pregătindu-se pentru un potențial atac direct din partea Iranului, care ar putea avea loc în sudul sau nordul țării în următoarele 24 până la 48 de ore, conform unei surse citate de Wall Street Journal. Informațiile vin în contextul unor tensiuni crescute între cele două națiuni, cu oficiali americani anticipând un atac major iranian ce ar putea include peste 100 de drone și zeci de rachete vizând ținte militare israeliene.
Pentru a contracara orice atac, Israelul a aprobat planuri de răspuns, incluzând potențiale lovituri asupra Iranului, coordonarea cu armata americană intensificându-se. Pe lângă măsurile militare, hackerii israelieni au amenințat că vor ataca infrastructura cibernetică a Iranului. Între timp, Iranul examinează diverse scenarii de atac, inclusiv lovituri prin aliații săi din Iraq și Siria, sau atacuri asupra punctelor israeliene din afara granițelor recunoscute internațional.
În contextul unor posibile represalii iraniene, ambasada SUA din Ierusalim a emis o alertă de securitate și restricționează călătoriile angajaților guvernamentali americani în anumite orașe din Israel. Preparativele de securitate subliniază gravitatea situației actuale, ambele părți manifestând precauție maximă pentru potențiale consecințe ale unui conflict direct.
Conținutul publicat pe substantial.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨