Reclamă

Irina Begu a obținut o victorie remarcabilă duminică, învingând-o pe Petra Marcinko în finala turneului de tenis WTA 125 Montreux Nestle Open, desfășurat în Elveția. Jucătoarea română, în vârstă de 34 de ani, clasificată pe locul 130 WTA, a revenit spectaculos după ce a pierdut primul set cu un scor de 1-6.

Begu a reușit să-și ajusteze jocul și să câștige următoarele două seturi cu scorurile de 6-3 și 6-0, asigurându-și victoria după un meci care a durat o oră și 33 de minute. Acest succes marchează al șaselea trofeu WTA cucerit în cariera sa, fiind primul triumf de la victorie obținută la Palermo, în anul 2022.

Petra Marcinko, jucătoarea de 18 ani din Croația, ce ocupă locul 292 WTA, s-a arătat a fi un adversar redutabil, câștigând inițial în fața unei publicații importante. Totuși, experiența și determinarea au fost elementele care au propulsat-o pe Irina Begu către victoria finală.

Presa de specialitate a subliniat importanța acestei reușite pentru Irina Begu, care continuă să demonstreze că rămâne o prezență notabilă în circuitul profesionist de tenis, contribuind la consolidarea prestigiului său internațional.

Aceste turnee de nivel 125 ale WTA reprezintă o platformă importantă atât pentru jucătoarele mai tinere care aspiră să urce în clasament, cât și pentru cele experimentate care își doresc să își regăsească forma. Victoria la Montreux Nestle Open aduce o confirmare a talentului și muncii susținute pentru Irina Begu, care și-a adăugat astfel un nou succes în palmaresul său.