Reclamă

Ionela Cozmiuc a obținut sâmbătă medalia de aur la proba de schif simplu categorie ușoară, în cadrul Campionatelor Mondiale de Canotaj de la St. Catharines, Canada. Conform surselor News.ro, sportiva română a avut o evoluție impresionantă, conducând cursa încă de la început și încheind cu un timp excelent de 07:29.92.

Pe locul doi, grecoaica Zoi Fitsiou a reușit să termine cursa cu un timp de 07:31.65, iar irlandeza Siobhan Mccrohan a încheiat pe poziția a treia obținând timpul de 07:32.94.

Victoria la Campionatele Mondiale vine ca o confirmare a talentului și determinării sportivei române, Ionela Cozmiuc, care a cucerit argintul olimpic în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris 2024, făcând echipă cu Gianina van Groningen.

Ionela Cozmiuc devine astfel nu doar o figură emblematică a canotajului feminin românesc, dar și o sursă de mândrie națională, contribuind la palmaresul României în competițiile internaționale.