Reclamă

Germania a învins clar Scoția cu scorul de 5-1, vineri seara, pe Football Arena din Munchen, în meciul de deschidere al Campionatului European de fotbal EURO 2024.

Echipa germană a dominat încă de la început, marcând trei goluri în prima repriză prin Florian Wirtz în minutul 10, Jamal Musiala în minutul 19 și Kai Havertz, printr-un penalty, în minutele de prelungire ale primei reprize (45+1).

În repriza a doua, Germania a majorat scorul la 4-0 în minutul 68, grație golului înscris de Fullkrug.

Deși Scoția a rămas în inferioritate numerică din minutul 44, după eliminarea lui Ryan Porteous, au reușit să marcheze un gol de onoare în minutul 87, prin autogolul lui Antonio Rudiger.

Scorul final a fost stabilit în ultimul minut al partidei (90+3), prin golul lui Emre Can, care a închis tabela la 5-1.

Mâine, 15 iunie, sunt programate următoarele partide:

România va întâlni Ucraina în primul meci al grupei E, programat luni, 17 noiembrie, la ora 16:00.

Turneul EURO 2024 se va desfășura pe parcursul unei luni, timp în care 24 de echipe se vor întrece pentru titlul european. În total, vor avea loc 51 de meciuri pe stadioane cu capacitate între 42.000 și 70.000 de locuri, în 10 orașe din Germania. 2,7 milioane de bilete au fost puse în vânzare pentru aceste partide, la care sunt așteptați să participe aproximativ 71.000 de fani și suporteri ai echipelor.

Este pentru prima dată când Campionatul European de Fotbal este organizat în Germania reunificată.