Echipa națională a Franței a învins luni, la Dusseldorf, scor 1-0, selecționata Belgiei, în optimile de finală ale Euro 2024. Franța s-a calificat în sferturi cu un autogol al lui Vertonghen.

Într-o primă repriză fără mari valențe tehnice, belgienii au avut prima ocazie importantă la șutul lui De Bruyne, parat de Mike Maignan, în minutul 24. Au urmat șanse pentru cocoșii galici. Mai întâi a ratat Marcus Thuram, lovitură de cap din careu, respinsă de Casteels, în minutul 33.

A urmat apoi Tchouameni, care a irosit două ocazii – prima în minutul 45, șut puțin peste poartă de la marginea careului, apoi, în repriza secundă, minutul 49, șut de la distanță, respins în corner de Casteels.

În minutul 61, Theo Hernandez a intervenit excelent, blocându-l pe Carrasco în careu, iar Maignan a intervenit extraordinar în fața lui Lukaku, în minutul 71. Saliba a trimis puțin pe lângă poartă, în minutul 74, anunțând parcă autogolul lui Vertonghen, din minutul 85, fundașul belgian deviind șutul lui Kolo-Muani.

Franța s-a impus la limită, 1-0 și își așteaptă adversarul din sferturi.

FRANȚA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Rabiot – Griezmann – M. Thuram (Kolo Muani 62), Mbappe. Selecționer: Didier Deschamps.

BELGIA: Casteels – Castagne (De Ketelaere 88), Faes, Vertonghen, Theate – De Bruyne, Onana, Carrasco (Lukebakio 88) – Openda (Mangala 64), Lukaku, Doku. Selecționer: Domenico Tedesco.

Cartonașe galbene: Tchouameni 14, Griezmann 23, Rabiot 24 / Vertonghen 76, Mangala 90+3

Arbitri: Glenn Nyberg – Mahbod Beigi, Andreas Soderkvist (toți din Suedia) – Donatas Rumsas (Lituania)

Sâmbătă 29 iunie, meciul 38 Elveția – Italia 2-0

meciul 37 Germania – Danemarca 2-0

Duminică 30 iunie, meciul 40 Anglia – Slovacia 2-1

meciul 39 Spania – Georgia 4-1

Luni 1 iulie, meciul 42 Franța – Belgia 1-0

meciul 41 Portugalia – Slovenia (Frankfurt, 22:00)

Marți 2 iulie, meciul 43 România – Olanda (Munchen, 19:00)