Reclamă

Selecționata Franței s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Portugalia cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, vineri seara, pe Volksparkstadion din Hamburg, într-un meci în care scorul a fost alb, 0-0, atât la finalul celor 90 de minute, cât şi după prelungiri.

La Hamburg, portarul lusitan Diogo Costa a respins extraordinar bomba lui Theo Hernandez din minutul 20, iar în minutul 61 a fost rândul portarului francez, Maignan, să intervină la dubla ocazie Bruno Fernandes şi Joao Cancelo.

După numai două minute, goalkeeperul cocoșilor galici a respins cu o paradă șutul lui Vitinha, pentru ca după aceea să blocheze și încercarea lui Cristiano Ronaldo de a înscrie cu călcâiul.

În minutul 66, Kolo Muani a avut o șansă bună de a marca pentru Franța, însă numai intervenția lui Ruben Dias l-a salvat pe Diogo Costa de la primirea unui gol. Camavinga a șters bara cu un șut în minutul 70, iar Dembele a trimis puțin pe lângă vinclu în minutul 73.

Primele 90 de minute s-au încheiat fără gol, iar în prelungirile meciului niciuna dintre cele două formații nu a reușit să dea lovitura decisivă, astfel încât s-a ajuns la loviturile de departajare.

Ousmane Dembele a transformat pentru Franța, Cristiano Ronaldo a egalat, Fofana i-a readus pe francezi în avantaj și Bernardo Silva a făcut 2-2. Kounde a executat impecabil și a înscris, în timp ce Joao Felix a trimis în bară.

Barcola a dus avantajul francezilor la două goluri, 4-2. Nuno Mendes i-a menținut pe lusitani în joc, însă Theo Hernandez a marcat și a dus Franța în semifinala cu Spania.

Cristiano Ronaldo a jucat probabil ultimul său meci la un turneu final și este primul Euro la care nu înscrie niciun gol.

PORTUGALIA: Diogo Costa – Cancelo (N. Semedo 74), Ruben Dias, Pepe, Nuno Mendes – Palhinha (Ruben Neves 90+2), Vitinha (Matheus Nunes 119), Bruno Fernandes (F. Conceicao 74) – Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Joao Felix 106). Selecționer: Roberto Martinez.

FRANȚA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Camavinga (Fofana 91) – Griezmann (Dembele 67) – Kolo Muani (M. Thuram 86), Mbappe (Barcola 106). Selecționer: Didier Deschamps.

Cartonașe galbene: Palhinha 79 / Saliba 84

Arbitri: Michael Oliver – Stuart Burt, Dan Cook (toți din Anglia) – Szymon Marciniak (Polonia)

Mâine, 6 iulie, se dispută meciurile Olanda – Turcia și Anglia – Elveția.