Reclamă

FCSB a obținut o victorie importantă împotriva echipei PAOK Salonic, cu scorul de 1-0, în cadrul etapei a doua a competiției Europa League, desfășurată joi seara pe Stadionul Toumba din Salonic. În ciuda faptului că echipa română a evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică, a reușit să-și mențină avantajul până la final.

Gazdele, PAOK, au fost aproape de deschiderea scorului în minutul 9, dar portarul Târnovanu a reușit să apere lovitura de cap a lui Baba Rahman. În minutul 28, Taison a avut o ocazie de gol pentru FCSB, dar mingea trimisă de el a lovit bara. Problema medicală a lui Lixandru a survenit în minutul 45+4, acesta accidentându-se la genunchi.

Scorul a fost deschis de FCSB în ultimele momente ale primei reprize, când Olaru a recuperat un balon și i-a trimis lui Bîrligea, care a finalizat precis. În partea secundă, FCSB a rămas în zece jucători după eliminarea lui Olaru pentru cumul de cartonașe galbene, cartonașul roșu fiind acordat în minutul 56.

Portarul Târnovanu a fost din nou la datorie în minutul 62, când a salvat un gol iminent la lovitura de cap a lui Despodov. La rândul său, Bîrligea a părăsit terenul din cauza unei accidentări în minutul 78. Deși partida s-a prelungit semnificativ, bucurându-se de zece minute de timp suplimentar, FCSB a izbutit să se apere cu succes, chiar și după ce Michailidis a lovit bara în minutul 90+7.

Acest rezultat marchează a treia înfrângere consecutivă pentru PAOK în toate competițiile. FCSB își menține poziția în clasamentul Ligii Europa, având șase puncte și fiind printre cele cinci echipe cu punctaj maxim. Loturile aliniate de cele două echipe au inclus la PAOK nume ca Sastre, Kedziora, Michailidis, conducerea tehnică fiind asigurată de Răzvan Lucescu, iar la FCSB, de Elias Charalambous.