Selecționata Elveției s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, după ce a învins fără drept de apel echipa Italiei, deținătoarea titlului, cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin, în primul meci din optimile de finală.

Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus prin golurile marcate de Remo Freuler (37) și Ruben Vargas (46), în fața unei echipe care a fost o umbră a celei care câștiga titlul continental în urmă cu trei ani.

Primele minute au fost unele de tatonare, dar elvețienii au controlat jocul. Prima ocazie a fost una mare și a fost ratată de Embolo (24), care a scăpat singur cu portarul, la limita ofsaidului, dar Donnarumma a reușit să salveze golul. Italia a replicat imediat, iar Federico Chiesa a pătruns în careu, șutul său fiind respins de Akanji.

„Nati” a rămas la cârma jocului și Rodriguez (32) a șutat puțin peste poartă de la distanță. Echipa antrenată de Murat Yakin a deschis scorul în min. 36, prin Freuler, jucătorul formației Bologna, care a fost găsit excelent de Vargas în centrul careului, a preluat cu dreptul și a tras cu stângul la colțul scurt.

Elveția a fost aproape de gol și înainte de pauză, dar Donnarumma a avut o intervenție remarcabilă, respingând în bară mingea șutată la colțul scurt de Rieder, din lovitură liberă (45+1).

La reluare, Elveția a marcat al doilea gol după doar 26 de secunde: Vargas a fost găsit nepermis liber în careu de Aebischer și a șutat cu efect la vinclu, fără speranțe pentru Donnarumma. Squadra Azzurra putea reveni în joc după o fază la care contribuția sa a fost minimă (52): Fagioli a aruncat o minge în careu, neurmărită de nimeni, iar Schaer a respins greșit, în bara propriei porți. Ar fi fost al doilea autogol pentru Schaer, după cel din meciul cu Scoția.

Italia nu a reușit să construiască nicio fază decent de periculoasă, chiar dacă Retegui (73) a șutat din întoarcere, fără emoții pentru Sommer, iar Scamacca (74) a trimis în bară, însă din poziție evidentă de ofsaid, nesemnalizată.

Ultima parte a meciului a fost una în care Italia a plimbat mingea în jurul careului elvețian, cu o singură finalizare cu potențial (76), un șut al lui Scamacca peste poartă de la 18 metri. Elveția putea să mai dea lovitura pe contraatac, dar Zuber (83) a șutat prin fața porții.

Elveția a făcut o victimă de marcă și la ediția trecută în optimi, eliminând Franța, campioana mondială en titre atunci, la loviturile de departajare, la București. La EURO 2020, Italia a învins Elveția cu 3-0 în faza grupelor. Elveția s-a calificat pentru a șasea oară consecutivă în faza eliminatorie la un turneu major.

Elveția, care are o singură înfrângere în ultimele sale 18 meciuri (8 victorii, 9 egaluri), în fața României, în preliminarii, va juca în sferturile de finală contra învingătoarei dintre Anglia și Slovacia.