Reclamă

Dragoș Bucur și Dana Nălbaru se mândresc cu familia lor frumoasă. Ei au trei copii și au luat o decizie pentru care au fost criticați de cunoștințe sau internauții din mediul online. Ei nu merg la școală, ci sunt instruiți de acasă. 

Prezentatorul de la „Visuri la cheie” și soția sa sunt părinții a trei copii frumoși. Fiica cea mare, Sofia, are 16 ani și ea a avut parte de școală de acasă. Roxana este fiica mijlocie pe care au adoptat-o în urmă cu patru ani și a ajuns la vârstă de 9 ani, iar mezinul familiei, Kadri are 6 ani.

Copiii nu merg la școală tradițională, ci învață de acasă alături de unul dintre părinți. Acest sistem de învățare este mult mai cunoscut și implementat în alte țări, dar aici, este privit ca ceva nepotrivit.

Kadri are o memorie fantastică la doar 6 ani

Băiatul celor doi a început să învețe de la o vârstă fragedă și este mult mai avansat decât copiii de vârsta sa. La doar 6 ani acesta știe engleză, chimie, matematică și filozofie. Acesta a intrat într-un sistem de învățare mult mai complex, iar mama sa abia îi mai face față. Fosta solistă spune că fiul său are o inteligență peste medie și a reușit să se dezvolte într-un ritm alert.

„La 3 ani a învățat în două ore să scrie alfabetul cu litere de mână. La 6 ani citea deja o carte pe zi. Din aceea fără poze. După o săptămână cartea aceasta de gramatică e aproape gata. La matematică, fizică, chimie și biologie e deja avansat. Am început cu el geografia, puțină istorie și filosofie. Engleză a învățat singur. Încep să mă simt depășită. Nu mă dau mare, tot caut soluții să-l pot ajuta în nevoia lui de cunoaștere.

Școala, așa cum e ea organizată, nu îl ajută, e prea avansat pentru vârsta pe care o are și nu îl primesc la clase mai mari, iar lui nu-i place să stea între mulți oameni. Nu e autist, e selectiv cu oamenii, un copil cu o capacitate de învățare absolut uriașă.”, a declarat Dana Nălbaru.

Sursa foto: Social media

Dana Nălbaru face educație sexuală

Pe lângă toate cunoștințele acumulate în diverse domenii, Dana Nălbaru a vorbit cu cei trei copii despre educația sexuală și religie. În discuțiile cu mezinul familiei, aceasta nu ezită niciun subiect și vorbesc deschis cu Kadri.

„Vorbesc cu el despre viață și Dumnezeu și mă rog să primesc înțelepciune pentru a-l ghida încotro-i este drumul. Dar, dincolo de mintea sclipitoare, cel mai important e că duhul lui e nepătat și sper să-i rămână mereu curat. Dacă va fi așa însă nu depinde doar de mine, eu fac tot ce și cât pot pentru el… Mă gândesc de multe ori că un copil cum e copilul meu ar putea schimba lumea într-una mai bună, dar cel mai mult îmi doresc pentru el să fie fericit.”, a mai spus fosts solista Hi-Q.


Reclamă

Share.

Pasionată de dezvoltare personală, călătorii și citit, ea este atrasă de noutățile și momentele cheie din industria din spațiul public. Andreea face și voluntariat, fiind o persoană implicată în comunitate și în soluționarea problemelor societății căutând să se dezvolte atât pe plan personal, cât si profesional.

© 2025 Editura Substantial SRL – substantial.ro