Reclamă

UEFA a confirmat că în meciul din sferturile de finală ale Euro 2024 dintre Spania și Germania a existat o eroare de arbitraj. Aceasta privește episodul din minutul 106 când Marc Cucurella, jucător al echipei spaniole, a comis un henț nesemnalizat în careu.

Comisia de Arbitri UEFA a recunoscut că arbitrul englez Anthony Taylor nu a acordat lovitură de pedeapsă pentru hențul lui Marc Cucurella, care a blocat cu mâna stângă șutul lui Jamal Musiala spre poarta Spaniei. Decizia controversată a lui Taylor s-a bazat pe faptul că brațul lui Cucurella nu ar fi fost în poziție intenționată, fiind retras spre spate. Cum faza nu a fost revizuită nici de sistemul VAR, nu s-a acordat lovitură de pedeapsă și Spania a câștigat meciul cu un gol în minutul 119 marcat de Mikel Merino.

„În conformitate cu cele mai recente reguli UEFA, contactul mingii cu mâinile, atunci când se oprește un șut pe poartă, ar trebui sancționat mai sever. În majoritatea cazurilor, se recomandă acordarea de penalti, cu excepția cazului în care brațul fundașului este foarte aproape de corp”, a explicat Comisia de Arbitri UEFA. În opinia lor, în acest caz, brațul lui Cucurella nu era apropiat de corp, ceea ce înseamnă că ar fi trebuit acordată lovitura de pedeapsă.

Decizia de neacordare a penaltiului a fost recunoscută drept o eroare atât a arbitrului principal, cât și a sistemului VAR care nu a intervenit pentru a rectifica această greșeală. În contextul acestui incident, Spania a obținut victoria finală în meciul cu Germania, cu scorul de 2-1, și a avansat către semifinale. Spania a câștigat ulterior titlul european, învingând Anglia în finală cu același scor.

Recapitulând, eroarea de arbitraj din această partidă a fost confirmată de UEFA după o analiză detaliată, recunoscând că Spania a beneficiat de pe urma acestei decizii prin avansarea în turneu și obținerea titlului continental.