Simona Halep a fost eliminată astăzi de la Australian Open de către Garbinei Muguruza, scor 7-6 (10-8), 7-5, după un meci extrem de greu care a durat două ore și cinci minute.

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a făcut o analiză a meciului, explicând și motivul reacției nervoase a Simonei după primul set pierdut.

„Muguruza a riscat si si-a asumat, dar a avut si noroc. A lovit uneori confuz, dar mingea a prins terenul. Asa se intampla cand o jucatoare e atat de motivata sa nu lase niciun punct cum a fost Garbine. Felicitari! Simona a facut un turneu bun, nu avem ce sa-i reprosam. Cred ca in continuare va juca bine anul acesta si va avea rezultate inalte impreuna cu Darren Cahill.

Simona a fost intr-o stare asemanatoare cu cea de acum doi ani cand a ajuns in finala. Simona a fost foarte adunata, concentrata, capabila sa transpuna in teren tacticile discutate cu Cahill inaintea meciului. Sunt perspective foarte bune pentru Simona in continuare. Se vede prezenta lui Cahill, care i-a dat multa incredere in sine Simonei. Muguruza cand face o dubla greseala nu e egala cu dubla greseala facuta de o alta jucatoare. De ce? Pentru ca imediat poate reusi un as. Ea incearca sa-si faca punctele, nu sa le obtina de la adversare. Greselile ei nu o deranjeaza. Cred ca au fost 4-5 mingi cand Garbine a inchis ochii si a lovit la nimereala, dar aceste mingi i-au intrat. Asta a facut-o pe Simona sa rupa racheta de nervi pentru ca simtea norocul Garbinei. Dar norocul vine pentru cei care incearca, cei care risca”, a spus Cristian Tudor Popescu la gsp