Reclamă

Echipa de handbal feminin CSM București a obținut o victorie importantă în deplasare, învingând formația croată Podravka cu scorul de 29-28, sâmbătă, 21 septembrie, în etapa a III-a din grupa A a Ligii Campionilor. Conform surselor News.ro, „Tigroaicele” au condus aproape tot meciul, dar au fost egalate cu trei minute înainte de final, reușind să câștige cu emoții.

Marcatoarele principale pentru Podravka au fost Pletikosic și Simara, fiecare cu câte 8 goluri, și K. Pandza cu 6 goluri. Pentru CSM București, cele mai multe goluri au fost înscrise de Kobylinska și Neagu, câte 6, urmate de Arntzen cu 5 și Omoregie și Ostergaard, fiecare cu 4 goluri. Un moment dramatic al meciului a fost accidentarea gravă a pivotului Crina Pintea, care și-a lovit genunchiul stâng în minutul 44 și a fost nevoită să părăsească terenul.

În ciuda celor întâmplate, CSM a reușit să egaleze și să preia conducerea înapoi, finalizând partida cu succes. În runda anterioară, CSM a pierdut cu Gloria Bistrița, scor 26-30, și a câștigat împotriva Storhamar Handball Elite, scor 32-28. Cu această nouă victorie, CSM București e pe locul 3 în grupa A, acumulând 4 puncte.

Următorul meci al echipei antrenate de Helle Thomsen va fi împotriva Nykobing Falster Handboldclub pe teren propriu, în etapa a IV-a. Totodată, pe parcursul competiției, continuă și rivalitatea pentru titlul de golgeter all-time al Ligii Campionilor între Jovanka Radicevic, cu 1.146 goluri, și Cristina Neagu, cu 1.145 goluri, ambele jucătoare fiind la ultimul sezon din carieră.

În aceleași zile, în cadrul etapei a III-a, meciul dintre Gloria Bistrița și Krim Ljubljana s-a încheiat cu scorul de 30-35. Alte partide programate sunt Storhamar Handball Elite – FTC Budapesta și Nykobing Falster Handboldclub – Metz Handball. În grupa B, vicecampioana Rapid București își continuă evoluția în aceeași competiție.

Primele două echipe clasate în fiecare grupă avansează direct în sferturile de finală, în timp ce echipele de pe locurile 3-6 vor lupta în play-off pentru a ajunge în această fază a competiției. Meciurile din Turneul Final Four se vor desfășura la Budapesta, între 31 mai și 1 iunie. Anul trecut, titlul a fost câștigat de echipa ungară Gyor ETO, marcând al șaselea trofeu câștigat de atunci.