Reclamă

Selecționatele Croației și Albaniei au terminat la egalitate, 2-2 (0-1), miercuri, pe Volksparkstadion din Hamburg, într-un meci din Grupa B a Campionatului European de fotbal – EURO 2024.

Albanezii, care au condus cu 1-0, au fost egalați și conduși apoi după ce și-au marcat un autogol în repriza secundă, dar pe final au reușit egalarea.

Albanezii au deschis scorul prin Laci, în minutul 11. Pentru Croația au înscris, în repriza secundă, Kramaric în minutul 74 și Gjasula cu un autogol în minutul 76. Gjasula și-a luat revanșa după autogolul înscris, trimițând mingea în poarta adversarilor în minutul 90+5, stabilind astfel scorul final, 2-2.

Formațiile care au evoluat în acest meci sunt:

CROAȚIA: Livakovic – Juranovic, J. Sutalo, Gvardiol, Perisic (Sosa ’84) – Brozovic (Pasalic ’46), Modric, Kovacic, Majer (Sucic ’46), Kramaric (Baturina ’84) – B. Petkovic (Budimir ’69). Selecționer: Zlatko Dalic.

ALBANIA: Strakosha – Hysaj, Ajeti, Djimsiti, Mitaj – Ramadani (Hoxha ’85), Asllani, Asani (Seferi ’64), Laci (Gjasula ’72), Bajrami – Manaj (Daku ’85). Selecționer: Sylvinho.

Meciul a fost arbitrat de francezul Francois Letexier.

În aceeași grupă, joi se vor înfrunta la Gelsenkirchen Spania și Italia.