Crin Antonescu, candidatul coaliției la alegerile prezidențiale, a declarat că își dorește ca Călin Georgescu să treacă de filtrul Curții Constituționale și să i se valideze candidatura. El susține că promisiunile lui Georgescu au generat sentimentul că, sub conducerea sa, România ar putea deveni aproape o mare putere mondială, lăsând milioane de oameni să creada în posibiltatea de a influența într-un mod spectaculos destinul țării prin alegerea sa.
Declarația a fost făcută în cadrul unei intervenții la TVR INFO, unde Antonescu a explicat: „Eu sper că da. În primul rând că e mai plăcut, ca să spun așa, și mai sănătos întotdeauna să ai de-a face cu originalul. Eu vreau să-i văd candidând în acelaşi timp cu Călin Georgescu. Oricine are dreptul de a candida”.
Crin Antonescu a mai subliniat că Georgescu „a spus niște lucruri, ca să nu zică nişte grozăvii” și a dat impresia că, în cazul în care ar deveni președinte, România ar avea un rol semnificativ pe scena mondială. Totodată, a menționat că, în cazul în care Georgescu nu ar putea candida, „oamenii aceștia vor rămâne cu ideea că am avut un asemenea om și ne-au împiedicat niște bandiți, niște corupți, niște unii răi”.
Antonescu a argumentat că „dacă o jumătate plus unu din alegătorii români, în turul 2, vor vrea să vadă minunile astea săvârșite, să fie domnul Georgescu președinte. Deci națiunile trec prin încercări uneori, și o fac cu mâna lor”. Însă, el a accentuat că dorește să existe această opțiune pentru ca oamenii să nu simtă că le-a fost interzis un drept fundamental.