Reclamă

Corvinul Hunedoara a surclasat Paksi, vicecampioana Ungariei și câștigătoarea Cupei, cu scorul de 4-0, într-un meci în care maghiarii au jucat ultima parte a meciului în zece oameni.

Golurile pentru Corvinul au fost marcate de Sergiu Buș în minutul 9 și de Marius Lupu, care a reușit o „triplă” în minutele 45+2, 86 și 90+3.

Este de menționat că echipa Corvinul nu a mai jucat în competițiile internaționale de 41 de ani, ceea ce face această victorie cu atât mai semnificativă.

Returul acestei confruntări va avea loc la 18 iulie, orele 21.00, la Sibiu.

Echipa Paksi a început meciul cu următoarea formație: Szappanos – Szabo, Kinyik, Lenzser – Osvath, Windecker, Balogh, Papp, Silye – Szabo, Konyves. Rezervele au fost: Simon, Vecsei, Skribek, Haraszti, Vas, Bode, Kocsis, Kovacs, Otvos, Mezei, Toth, Gevay. Echipa este antrenată de György Bognár.

Corvinul a aliniat următorii jucători: Lefter – Bradu, Lică, Manolache, Iacob – Hrezdac – Lupu, Roger, Neacșa, Pîrvulescu – Buș. Rezervele au inclus: Blaga, Chindriș, Chukwu, Gîrbiță, Grigore, Hergheligiu, Mitran, Pop, Predica, Ubbink, Velisar. Antrenorul echipei este Florin Maxim.

Rezultatul final al partidei a fost 4-0 pentru Corvinul, cu o dominare clară asupra vicecampioanei Ungariei, Paksi, care va trebui să recupereze diferența în meciul retur de la Sibiu.