Reclamă

A fost o zi spectaculoasă pentru Simona Halep, zi încheiată cu o nouă victorie adăugată în palmaresul său, după ce a învins-o pe Elena Rybakina – loc 19 WTA, cu scor 3-6, 6-3, 7-6(5), în finala turneului de la Dubai. Cu meciul de azi, Simona Halep a ajuns la 20 de trofee obținute în cariera sa.

Cu finala de astăzi încheiată, constănţeanca a obţinut încă 470 de puncte, ajungând la totalul de 6.076 de puncte. Halep rămâne pe locul 2 în clasamentul WTA, asta deoarece australianca Ashleigh Barty are un avans de peste 2.000 de puncte peste Simona.

Câți bani a câștigat Halep

Pentru finala de la Dubai, Simona Halep a intrat în posesia unui cec în valoare de 696.860 de dolari. Sportiva din România a depășit totalul de 36.000.000 de dolari obținuți din tenis și ocupă locul 4 într-o ierarhie all-time. Podiumul e ocupat de Serena Williams, Venus Williams și Maria Sharapova.