Reclamă

Carlos Alcaraz a câștigat finala de la Wimbledon împotriva lui Novak Djokovic, meciul desfășurându-se într-o singură direcție, cu o victorie clară a spaniolului. În ciuda eforturilor sârbului, celebru pentru jocul său eroic, Djokovic nu a reușit să se impună.

Cu Alcaraz sigur pe el și motivat, Djokovic a părut să fie mai degrabă preocupat să nu arate rău în fața fanilor, mai ales că forma sa nu a fost una grozavă recent. Meciul pe iarbă s-a dovedit a fi mult prea solicitant, având în vedere și recenta operație la genunchi a sârbului. Djokovic a recunoscut că acestea au fost cele mai slabe șase luni din ultimii ani, dar a declarat că va trebui să se adapteze și să continue.

Finala de anul acesta a fost o repetare a finalei de la Wimbledon din 2023, cu aceiași protagoniști și același rezultat. Astfel, Djokovic, aflat la cea de-a 37-a finală de Mare Șlem și a zecea la Wimbledon, a ratat șansa de a-l egala pe Roger Federer, care are opt trofee cucerite la Wimbledon.

Alcaraz a început meciul cu un break, iar primul game a durat 14 minute. Spaniolul a continuat cu un alt break, primul set terminându-se cu 2-6. În setul doi, Alcaraz a dominat din nou, câștigând cu același scor, 2-6.

Setul trei a fost mai disputat, Djokovic dând impresia că ar putea reveni. A reușit să lupte pentru fiecare minge, iar la scorul de 3-3 părea că meciul se echilibrează. Tie-break-ul setului trei a fost intens, dar tinerețea lui Alcaraz a triumfat, scor 6-7.

Scor final Novak Djokovic – Carlos Alcaraz: 2-6, 2-6, 6-7.

În altă ordine de idei, Spania va fi din nou în centrul atenției diseară, în finala Euro 2024, contra Angliei.